Fotbal in Cuvinte

sâmbătă, 10 aprilie 2010

PostHeaderIcon Avem prima finalista!

Desi principala lor grija a ramas si ramane campionatul,care de cativa ani buni este castigat de "diavolii"de la United, se pare ca baietii lui Ancelotti au gasit taria si concentrarea necesara pentru a accede in faza finala a Cupei Angliei,finala FA Cup.Acestia i-au batut pe cei de la Aston Villa cu un neverosimil 3-0, la ei acasa, pe Villa Park.
Scorul s-a mentinut la egalitate, 0-0 pana in minutul 67, cand atacantul londonezilor, Didier Drogba a profitat de momentul de neatentie din apararea celor de la Villa si a deschis scorul.Si asa a ramas pana in minutul 89,atunci cand Malouda avea sa primeasca o pasa perfecta data de neamtul Ballack si sa il invinga pe Friedel,majorand astfel scorul la 2-0.In al 5-lea minut de prelungire,Lampard si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor,terminandu-se astfel 3-0 pentru elevii lui Carlo Ancelotti care prin victoria de ieri si-au asigurat in loc in finala, alaturi de invingatoarea dintre Tottenham si Portsmouth,meci ce se v-a disputa astazi,pe stadionul celor de la "Spurs", White Hart Lane.